18January2018

سازمان جوانان کمونیست

×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 741
Thursday, 16 October 2014 00:00

آرش راجی: افزايش خودكشي در بين دانشجويان و جوانان!

Written by

 

خودکشی در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و ربطی به پیشرفته بودن یا نبودن آن کشور ندارد، ولی ما در اینجا میخواهیم در مورد مساله خودکشی در ایران بپردازیم که آمارش روزبه روز در حال افزایش است.

دلایل مشترکی بین مردم جهان وجود دارد که آنها را وادار به خودکشی میکند مانند مشکلات اقتصادی، اجتماعی، عاطفی، جسمی، جنسی و ... ولی در ایران علاوه بر این، مشکلاتی مانند ادامه تحصیل، بیکاری، فقر و بی آینده گی است! جواني كه با هزار اميد از سد كنكور مي گذرد در برابرش جامعه ای است كه در آن: اعدام، قتل، تجاوز، دزدی، ریا کاری، اعتیاد، فقر، گرانی، تورم، تحریم، شهریه  دانشگاه و دهها مشکل دیگر که کمر هر جوانی را خم میکند و آن را تا مرز خودکشی پیش میبرد.

خودکشی یکی از دانشجویان دانشگاه شیراز هم به همین دلیل بوده، این دانشجو که سال پنجم رشته پزشکی بود اقدام به خودکشی کرد.

يكي از دانشجويان اين دانشگاه در اين باره گفت: خودكشي در بين دانشجويان رشته پزشكي بسيار زياد است، دلیل آن هم  کنار نیامدن با رشته، ترس، حجم سنگین درس و فشار بالای کار است. اکثریت قریب به اتفاق آنها هم نمیتوانند انصراف بدهند چون خانواده ها مانع مي شوند.

این معضل بسیار فراگیر شده و یقیه جوانان و دانشجویان را گرفته، باید به فکر راه حلی برای این مشکل باشیم نه اینکه به بچه های خود فشار بیاوریم که باید دکتر یا مهندس بشوی و آنها را در منگنه قرار بدهیم، باید علیه سیاست های جمهوری اسلامی که اختلاف طبقاتی بین دارا و ندار را هر روز بیشتر و بیشتر میکند و تمام درهای موجود برای رسیدن به زندگی نسبتا مرفه را محدود به دکتر و مهندس بودن میکند اعتراض کنیم، در این وضعیت یا باید "آقازاده" باشی و از راه باندبازی و شرکت در فساد روزافزون حکومت درآمد میلیاردی داشته باشی و یا برای داشتن زندگی مرفه، ترافیک زیادی برای رشته مهندسی و دکترا بوجود می آید. اگر بخواهیم با این آمار خودکشی و افسردگی روبرو نباشیم باید این وضعیت باید تغییر کند. نباید مردم و جوانان زندگیشان گرو گرفته شود، باید کمپینی برعلیه علل بوجود آمدن افسردگی و خودکشی در بین دانشجویان و جوانان براه انداخت. حکومت باید در قبال شهروندان مسئول باشد.

 

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1