24February2018

سازمان جوانان کمونیست

Tuesday, 22 August 2017 18:31

نمايش "ماركس در سوهو" در خانه موزه عزت الله انتظامى - تهران-

Written by

برای دانلود نسخه کم حجم مخصوص کاربران در ایران روی لینک زیر کلیک کنید:
https://t.me/anjomanmarx/94
برای دانلود نسخه کیفیت خوب روی لینک زیر کلیک کنید:
https://t.me/anjomanmarx/95

مونولوگ تک­ پرده ­ای "ماركس در سوهو" اثر هاوارد زين مورخ، نويسنده و فعال حقوق مدنى، براى اولين بار به زبان فارسى در تهران به كارگردانى مهرداد خامنه اى به روى صحنه رفت. اين نمايش درباره بازگشت كارل ماركس، رهبر انقلابی قرن ١٩ به محله سوهو در نيويورك در زمان حاضر است كه به او فرصت داده شده تا براى مدت يك ساعت بازگشته و خود و انديشه هايش را در قرن 21 مجددا بازگو كند. در عين حال در طول نمايش با گوشه هايى از زندگى خصوصى وى به عنوان همسر و پدر و همچنين فردى شوخ طبع آشنا مى شويم كه تا كنون كمتر به آن پرداخته شده است. اين اثر توسط مهرداد خامنه اى و شيرين ميرزانژاد از متن اصلى انگليسى به فارسى ترجمه شده و با نقش آفرينى آويشن بيكايى در نقش كارل ماركس در سال 1394 به روى صحنه رفت. از ديگر عوامل اين نمايش مى توان از شيرين ميرزانژاد به عنوان دستيار كارگردان و يوريك كريم مسيحى طراح پوستر و بروشور نام برد. 

درباره نویسنده
هاوارد زینHoward Zinn مورخ، نویسنده، استاد دانشگاه، نمایشنامه­ نویس و فعال حقوق مدنی در آمریکا بود. فعالیت وی بر طیف گسترده­ ای از مسائل اجتماعی از جمله نژاد، عدالت اجتماعی، جنگ و تاریخ متمرکز بوده ­است و افراد بی­شماری را تحت تاثیر کار خود قرار داده ­است. وی در سال 1922 در خانواده­ ای مهاجر و کارگر در بروکلینِ نیویورک متولد شد. در سن 18 سالگی به عنوان کارگر بندر مشغول به کار شد. سپس به نیروی هوایی آمریکا پیوست و در طول جنگ جهانی دوم خلبان بمب­ افکن بود. این تجربه­ ها به شکل­ گیری مخالفتش با جنگ و نیز اعتقادش به اهمیت مطالعه تاریخ کمک شایانی کرد. 
پس از تحصیل در کالج از طریق سهمیه سربازان سابق جنگ، همزمان با گذراندن دوره ­ی دکتری تاریخ در دانشگاه کلمبیا، مشغول به کار در بخش حمل ­ونقل انبار شد. از سال 1956 تا 1963، در کالج اسپلمن در آتلانتا در ایالت جورجیا مشغول به تدریس شد و در آن­جا فعالیت در جنبش حقوق مدنی را آغاز کرد. وی در پی حمایت از اعتراضات دانشجویی، از کالج اسپلمن اخراج شد و پس از آن تا هنگام بازنشستگی ­اش در سال 1988، در دانشگاه بوستون به تدریس علوم سیاسی پرداخت. 
زین در طول حیات خود 42 کتاب و مقاله تالیف کرد که از مهم­ترین آن­ها می­توان به "تاریخ مردمی ایالات متحده آمریکا از 1492 تا امروز"، نمایش "مارکس در سوهو" و "ویتنام: منطق عقب­ نشینی" اشاره کرد. وی همچنین جوایز متعددی را دریافت کرده­ است که از جمله آن­ها جایزه­ ی ادبی بنیاد لنن (Lannan Foundation Award)برای بهترین اثر غیرداستانی، جایزه یوجین وی.دبز(Eugene V. Debs Award) برای مجموعه آثار و نیز فعالیت سیاسیش، و همچنین نشان شجاعت ریدنهور برای حفاظت از روحیه حقیقت ­گویی (Ridenhour Courage prize) می باشد. 
وی در سال 2010 در سانتامانیکای کالیفرنیا دیده از جهان فروبست. 
او در یکی از آخرین مصاحبه­ های خود گفت: "امیدوارم در آینده از من به عنوان کسی یاد شود که تلاش کرد تا نوع متفاوتی از تفکر را درباره­ ی جهان، جنگ، حقوق انسان­ها و برابری نشان دهد ."

کانال تلگرام انجمن مارکس
https://t.me/anjomanmarx
پیامگیر تلگرام
@sjktamas
 
 

Add comment


Security code
Refresh

connect1