17February2018

سازمان جوانان کمونیست

«معرفی فیلم »دو روز, یک شب

-----------------------------------------------------------------

 "دو روز, یک شب "  روایتی از بیکاری و تحقیر

 ----------------------------------------------------------------

شناسنامه ی فیلم : 

کارگردانان : ژان پیر داردن و لوک داردن

نویسنده : برادران داردن

بازیگران : ماریون کوتیار و Fabrizio Rongione

مدت زمان فیلم : ۹۵ دقیقه

محصول کشورهای : بلژیک , فرانسه و ایتالیا

زبان : فرانسه 

 

چکیده ای از فیلم : زن جوانی (ساندرا با بازی ماریون کوتیار) به خاطر افسردگی روحی با رأی همکارانش از کار اخراج می‌شود اما او تلاش می‌کند با متقاعد کردن همکارانش به گذشتن از پاداش و امتیاز مالی ویژه‌شان به او کمک کنند که شغل‌اش را از دست ندهد. داستان فیلم در دو روز و یک شب یعنی از جمعه تا دوشنبه اتفاق می‌افتد. ژولیت، دوست ساندرا با رئیس شرکت قرار گذاشته که روز دوشنبه در مورد ماندن یا اخراج ساندرا دوباره رأی گیری کنند. اما همکاران ساندرا هر کدام به بهانه‌ای حاضر به حمایت از او نمی‌شوند. آن‌ها از وضعیت او متأثر شده و با او همدردی می‌کنند اما همه آن‌ها گرفتارند و به این پول (هزار یورو) نیاز دارند. یکی از شوهرش جدا شده و باید خرج بچه‌اش را بدهد، آن یکی می‌خواهد خانه‌اش را تعمیر کند و دیگری قسط‌هایش عقب افتاده. برخی از آن‌ها هم از ساندرا فرار می‌کنند و جواب تلفن‌اش را نمی‌دهند یا در خانه را به روی او باز نمی‌کنند. آن‌ها قبلاً علیه او رأی داده‌اند و باعث بیکاری او شده‌اند و حالا ساندرا با درخواست کمک‌اش، آن‌ها را دچار عذاب وجدان کرده است.

این فیلم را ژان پیر و لوک داردن، دو برادر بلژیکی ساخته‌اند. این دو برادر سینماگر در سال ۱۹۹۰ با فیلم «قول» در جشنواره فیلم کن مطرح شدند و از آن پس همواره مورد توجه این جشنواره سینمایی قرار داشتند. سینمای برادران داردن، همانند سینمای کن لوچ و نادری، سینمایی به شدت اجتماعی است و درام‌های کارگری، زندگی مهاجران غیر قانونی، حاشیه‌نشینان جامعه شهری، کارگران تهیدست و استثمار آن‌ها و بیکاری، مضامین اصلی فیلم‌های آن‌هاست.

برادران داردن با فیلم‌های «رزتا» (۱۹۹۹) و «بچه» (۲۰۰۵) نخل طلای کن را دو بار از آن خود کرده‌اند. «دو روز و یک شب» از نظر مضمون و به لحاظ سینمایی، تکرار آن چیزی است که در «رزتا» و «بچه» دیده بودیم.

 «دو روز و یک شب» یک درام خانوادگی است که بر مبنای کشمکش فرد با سیستم حاکم (سیستم سرمایه‌داری) بنا شده.

در این فیلم، کارگران به خاطر حفظ منافع اندک خود تسلیم اراده و خواست کارفرمای خود می‌شوند و علیه سیستمی که آن‌ها را به رأی دادن علیه همکارشان و اخراج او فرامی‌خواند، دست به عمل نمی‌زنند.

لوک داردن گفته است: «"دو روز و یک شب" داستان مبارزه یک دختر بدبخت علیه یک مشت آدم حرامزاده نیست.»

رویکرد برادران داردن رویکردی مشاهده‌گرانه است و این ریشه دارد در سابقه سال‌ها فعالیت آن‌ها در سینمای مستند.

مهم‌ترین ویژگی این فیلم، ریتم درست آن است.

 

مثل همیشه میتونین نظرات خودتون رو با ما درمیون بذارید. راه های تماس ما از طریق وایبر، تلگرام، لاین، واتس آپ با شماره 0046739681438 هست. یا اینکه با ایمیلThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. نظراتتون رو برامون بفرستید.
راه های دیگر تماس:
اسکایپ: javanan.tamas
گوگل پلاس: http://goo.gl/sr55q3

اینستاگرام: javanan.komonist
توئیتر: javanankomonist@

 

 

 

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1