17February2018

سازمان جوانان کمونیست

معرفی فیلم Spotlight افشاگر

در سال ۲۰۰۱، تيم «افشاگری» روزنامه بوستون گلوب متشکل از اديتور، والتر «رابی» رابينسون (مايکل کيتون)، و چند گزارشگر، مايک رزندس (مارک روفالو)، ساشا فيفر (ريچل مک آدامز) و مت کارول (برايان دی ارکی جيمز)، شروع به تحقيق درباره ادعاهای مطرح شده در خصوص لاپوشانی سوء استفاده های جنسی در داخل کليسای کاتوليک رومی ماساچوست میکنند. آنها ابتدا با چند تجاوز انگشت شمار مواجه میشوند که تعدادشان به تدريج از ۴ به ۱۳ و ناگهان به رقم عجيب ۹۰ میرسد. بعد از دنبال کردن سرنخها، مصاحبه با قربانيان و وکلا، و ماه ها تلاش گزارشگران گزارش خود را در اوايل سال ۲۰۰۲ نوشتند و با اين گزارش سونامی عظيمی به پا کردند که سراسر کشور و دنيا را درنورديد.

«افشاگر» به همان شکل که «همه مردان رئيس جمهور»( All the President’s Men) به رسوایی واترگيت می پرداخت به رسوایی سوء استفاده جنسی میپردازد. جرايم و پرده پوشی نشان دهنده جنبه مهمی از هر دو فيلم هستند اما درام اصلی هر دو فيلم درباره گزارشگرانی است که مصرانه سرنخ ها را، فارغ از اين که چقدر میتوانند خطرناک باشند، دنبال میکنند. تمرکز فيلم نه روی قربانيان، نه کشيشها و نه قوانين کاتوليکی است بلکه بر سه مرد و يک زنی است که تيم «افشاگر» را تشکيل می دهند. لوکيشن اصلی اتاق خبر روزنامه گلوب و نه کليسا يا دادگاه است.

«افشاگر» سعی نمیکند تا جايگزين مستندهای خيلی خوب بيشماری که درباره رسوایی جنسی کليسای کاتوليک ساخته شده اند بشود و چشم اندازش را به تحقيق درباره آنچه در بوستون رخ داده است محدود میکند.

فیلم ازیک پرونده برای یک کشیش شروع می‌شود و نهایتاً با به میان آمدن پای شواهد و مدارک دیگر به بیش از نود کشیش و دست اندرکاران کلیسا می‌رسد.

کارگردان : توماس مک‌کارتی

تهیه‌کننده : استیو گولین مایکل شوگر نیکول راکلین بلای فاوست

نویسنده: جاش سینر ، توماس مک‌کارتی

بازیگران : مارک روفالو    مایکل کیتون   ریچل مک‌آدامز   لیو شریبر   جان اسلتری   استنلی توچی

موسیقی: هاوارد شور

فیلم‌برداری: ماسانوبو تاکایاناگی

تدوین: تام مک آردل

شرکت تولید:          انونیموس کانتنت       پارتیسیپنت مدیا      راکلین/فاوست

توزیع‌کننده :اوپن رود فیلمز

تاریخ (های) انتشار

سپتامبر ۲۰۱۵ (جشنواره فیلم ونیز)

۶ نوامبر ۲۰۱۵

مدت    :   ۱۲۸ دقیقه

کشور     آمریکا

زبان       انگلیسی

Add comment


Security code
Refresh

connect1