24February2018

سازمان جوانان کمونیست

نگاهی به اهنگ قانون را می شکنم و بند هوی متال جوداس پیرست

جوداس پریست (Judas Priest)، بند موسیقیایی تأثیرگذار هوی متال انگلیسی، معروف به خدایان متال است. انان یکی از سرشناس ترین و شناخته شده ترین گروه های موسیقیایی در ژانر هوی متال هستند.این گروه در سال 1969 در بیرمنگهام در انگلستان بنیان گذاشته شد. خیلی از منتقدان بر این باورند که جوداس پیرست نقش بسزا و بسیار مهمی در تثبیت و به رسمیت شناختن ژانر هوی متال داشته است.. جوداس پریست همچنین تنها گروه اسطوره‌ای هوی متال است که در هر سه دهه تولد و رشد و افول موسیقی متال یعنی سه دهه 70 و 80 و 90 سه سبک کاملاً نو و پیشرو از این موسیقی را به نمایش گذاشت. این گروه یکی از بهترین خوانندگان تاریخ هوی متال یعنی راب هالفورد را در اختیار دارد.

از نکات قابل توجه در مورد این بند موسیقیایی این است که به شدت ضد سیستم است. در اکثر اثار خلق شده از انان رد پای خشم و لزوم مبارزه با طبقه حاکم و ساختار های پذیرفته شده اجتماعی را به وضوح می توان دید. جوداس پیرست به شدت ضد مذهب و ضدناسیونالیسم هم می باشد. نکته قابل توجه دیگر ممنوعیت ورود، خرید و فروش اثار و گوش دادن به موسیقی انان در شوروی بوده است. 

 

راب هالفورد

صفیر زدن شاید به تنهایی کار سختی نباشد ولیکن زمانی این کار سخت و غیر ممکن می شود که همراه با ادای درست کلمات، بدون خارج شدن از نت و لمس باقدرت نت ها صورت گیرد. کار به مراتب دشوارتر می شود اگر تحریر های متعددی در نت های بالا انجام شود. به جرات می توان گفت وکالیست های انگشت شماری در هاردراک و هوی متال وجود داشته و دارند که این ویژگی ها را دارا باشند.

"راب هالفورد" شخصی است که می توان تمامی ویژگی های ذکر شده را از خوانندگی وی استخراج کرد. "هالفورد" با پهنای وکال گسترده و مخصوصا صفیر های بلند و اپرایی اش شناخته شده است، او قادر است نت هایی را لمس کند که بسیاری از وکالیست ها حتی توانایی نزدیک شدن به آن ها را ندارند، او نه تنها قادر به رسیدن به این نت هاست، بلکه آنها را با تحریرهای منحصر به فردش ادا می کند. تک اهنگ "PainKiller" گواهی بر این ادعاست.صفیر زدن از لحاظ ذهنی کاری بسیار دشوار و ریسک پذیر است و قدرت تمرکز بالایی و سلامتی کامل جسمی را می طلبد. مخصوصا زمانی که شخص بلافاصله از حالت عادی، شروع به صفیر کشیدن کند، ان هم به صورت درست؛ این کار بمانند راه رفتن بر روی لبه ی تیغ می باشد. بالا و پایین شدن اندکی ممکن است کار را خراب کند، و سختی دیگر کار پیاده کردن همان چیزی است که در ذهن شخص می گذرد؛ فن این کار بیشتر در مرحله ی ابداع نمایان می گردد و نه در خواندن دوباره اثری. "راب هالفورد" کسی است که حدود نیم قرن استادانه از عهده این کار بر آمده است.

حال برسیم به موزیکی که در این بخش انتخاب کرده ام.

نگاهی به اهنگ "قانون را می شکنم"

یکی از شناخته شده ترین و جنجالی ترین اثار منتشر شده از جوداس پیریست اهنگ "قانون را می شکنم" است. این موزیک با تک نوازی گیتار شورع می شود، با درام همراهی می شود و سیر شناخته شده موزیک هوی متال دهه 80 انگلستان را طی می کند. در متن شعر این موسیقی امده است "که از درون دچار افسردگی و از خود بی گانگی شده ام. عصبانی هستم و حس می کنم برای کسی مرده یا زنده بودنم اهمیتی ندارد. از کار افتاده ام و مورد توجه  کسی نیستم، ولی این وضع ادامه پیدا نمی کند. قانون را می شکنم". که انتقادی شدید به سیستم و نظام حاکم در انگلستان دارد. این موسیقی انارشیستی در واقع مقابله دیدگاه رایج احترام مطلق و همیشگی به قوانین و مناسبت قرار دارد، و به مخاطب توصیه می کند که فرد طغیان کرده و به ستوه امده را سرزنش نکند که چرا منتظر تغییر اوضاع در چهار چوب های پذیرفته شده، نشده است، بلکه او(مخاطب موزیک) نیز باید به پا خیزد و به اعتراض و معترضین به سیستم بپیوندد و قانون را بشکند. توصیه به قانون شکنی در اثار بسیاری از خوانندگان و هنرمندان معترض از جمله شاهین نجفی، هم اکنون نیز دیده می شود. قوانینی که برای حفظ مناسبات و منافع طبقه 1 در صدی وضع شده اند. قوانینی که از مجراهای سیستم حاکم که توسط رسانه ها شب و روز، بی وقفه تبلیغ می شوند، قابل اصلاح و تغییر به نفع طبقه 99 درصدی، نیستند. اینجاست که لزوم زیر پا گذاشتن کلیت سیستم و انقلابی گری معنا پیدا کند. اینجاست که 99 درصدی های کل جهان در یک نقطه به هم می رسند. اینجاست که جوداس پیرست، بند هوی متال دهه 70 در انگلستان همانی را می گوید که شاهین نجفی در سال 2016 می گوید.

در ادامه از شما عزیزان دعوت می کنم به موزیک ویدیو "قانون را می شکنم" از جوداس پیرست توجه فرمایید.

 

 

 

 

نظراتتان را بصورت کامنت در پایین همین پست و نیز صوتی و کتبی میتوانید از طریق شماره 0046739681438

در واتس اپ، لاین، وایبر و تلگرام هم برای ما بفرستید.

اینستاگرام: javanan.komonist

توئیتر: Javanan Komonist

اسکایپ: javanan.tamas

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

تهیه و تنظیم از میلاد رسایی منش

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1