16January2018

سازمان جوانان کمونیست

Tuesday, 03 October 2017 01:14

با شعار سهم برابر برای زنان، سد ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها را بشکنیم

Written by
روز جمعه 28مهر96 مصادف با 20 اکتبر2017، در ادامه بازیهای لیگ هفدهم 97-96 بازی فوتبال استقلال و پرسپولیس در استادیوم آزادی برگزار می شود***

فعالیت حول محور حق زنان از حضور و استفاده از اماکن عمومی جامعه و مشخصا حق ورود زنان به ورزشگاهها در ایران، یکی از تلاش های قابل توجه سالهای اخیر در راستای مطالبه برای برابری زن و مرد در قالب سهم خواهی برابر از اماکن عمومی جامعه و نیز مطالبه برای لغو تفکیک جنسیتی بوده است. 

همه میدانیم که ممنوعیت ورود زنان به یکی از اماکن عمومی، به معنی محروم شدن و حذف زنان از آن مکان است که خود میتواند تشدید کننده محرومیت های بیشتر و تقویت دیدگاههای تحقیر آمیز و زن ستیز باشد. علیرغم تمام تلاشهای دستگاه حاکم برای ممانعت از حضور زنان در استادیوم های ورزشی، بخصوص بازیهای فوتبال و علیرغم همه سرکوبها و احضاریه ها و دستگیری ها، و علیرغم فرهنگسازیهای سازماندهی شده از جانب حاکمیت برای عادی سازی این شکل از بیحقوقی زن در جامعه، جنبش نوین رهایی زن متشکل از فعالین حقوق زنان و نیز مردان و زنان آزادیخواه و برابری طلب سعی کرده اند که مساله مبارزه برای تحقق این مطالبه زنان را به یک گفتمان عمومی در شبکه های اجتماعی در اینترنت و نیز در سطح جامعه تبدیل کنند و حتی دست به اقدامات عملی در این راستا بزنند.

در خارج از کشور نیز فعالین حقوق زنان دست روی دست نگذاشته و با جهانی کردن موضوع بیحقوقی زنان در ایران، گذاشتن فشار روی فدراسیون های ورزشی و نیز براه انداختن کمپین ها و تجمعات مختلف در این راستا، حساسیت جامعه جهانی را نسبت به این موضوع برانگیخته اند، تا جائیکه پای فدراسیون های ورزشی را به عرضه اعتراض علیه سیاست های ضد زن جمهوری اسلامی باز کرده اند.

به همین منظور ما به عنوان فعالین جنبش پیشرو و سکولار و انسانهای آزادیخواه و برابری طلب که یکی از فاکتورهای جامعه سالم و آزاد را در آزادی و رهایی و داشتن حقوق برابر برای زنان می بینیم، بر این باور هستیم که باید روی مطالبه برای ورود زنان به استادیوم ها تاکید ویژه داشت و دست به اقدامات عملی بیشتری زد. با توجه به اینکه در این دوره ما شاهد حملات بیشتری به زنان از طرف دستگاه حاکم هستیم و از طرف دیگر با یک جامعه معترض به وضعیت موجود مواجه هستیم، فرصت مناسب پیش روی ما هست و میدان مبارزه برای ما مهیا، که نه تنها این حملات را خنثی بلکه، سیاست های حاکمیت را به عقب برانیم. البته این فقط در یک حالت امکان پذیر است؛ پایدار نگهداشتن گفتمان بر سر مطالبه زنان برای ورود به ورزشگاهها، و فعالیت های هدفمند، جمعی، سازماندهی شده و علنی با شعار "سهم برابر زنان". 

به همین منظور انقلاب زنانه راهکارهای زیر را برای دستیابی هر چه سریعتر به این مطالبه مهم با جزئیات زیر ارائه میدهد تا فعالین بخصوص در داخل ایران بتوانند با توجه به روابط، امکانات و توانایی خود در محل زندگی، تحصیل و کار اقدام به اجرایی شدن آنها کنند؛
1. پایدار نگهداشتن گفتمان بر سر مطالبه برای حق ورود زنان به ورزشگاهها. با توجه به موقعیت خوب شبکه های اجتماعی در اینترنت، این راهکار با به راه انداختن بحث، اشتراک نظر و انتقال تجربیات، قابل پیشبرد در توییتر، گروهها، کانالها و صفحات مختلف تلگرامی و اینستاگرامی است. به علاوه اینکه روزنامه نگاران و خبرنگاران و قلم بدستان می توانند تاثیر مثبتی در این گفتمان داشته باشند. ضمن اینکه به اشتراک گذاشتن پیام های صوتی، تصویری و نیز عکسهای سلفی در حمایت از این مطالبه مهم در شبکه های اجتماعی می تواند به برانگیختن حساسیت دیگر کاربران در شبکه های اجتماعی کمک کند و آنها را به مبارزه علنی تشویق کند.

2. ایجاد تشکل و جمع های هدفمند برای اقدامات عملی همچون برگزاری سمینارها، کنفرانس ها، دورهمی ها در محل تحصیل، کار و زندگی با موضوع "برابری زن و مرد" و "لغو تفکیک جنسیتی" و همچنین تجمعات مقابل ورزشگاهها. این راهکار از لحاظ پیشروی جنبش برابری طلبانه ما و تاکید بر مطالباتمان بسیار تاثیرگذار است. تاکید بر جمعی بودن اقدامات عملی به این دلیل است که میزان آسیب پذیری افراد را هر چه بیشتر کاهش می دهد.

3. فراخوان به ورزشکاران و چهره های شناخته شده برای دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاهها. نمونه این کار را اخیرا در حمایت مسعود شجاعی، بازیکن شجاع و مسولیت پذیر فوتبال ایران داشتیم که در کنار زنان ایران و مطالباتشان ایستاد. و بالعکس، در همین رابطه حمایت وسیع از چهره ها و شخصیتهای شناخته شده مانند مسعود شجاعی که در کنار زنان و در دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه ها ایستاده است.

4. فراخوان به مردان برای حمایت ها از حق ورود زنان به استادیوم ها، و تشویق مردانی که به استادیوم می روند برای بردن شعارهای برابری طلبانه در استادیوم های ورزشی و برانگیختن حساسیت خبرنگاران و روزنامه نگاران. توجه کنید که بشدت باید از شعارهایی که سیاست جداسازی جنسیتی را تقویت میکند باید پرهیز کنیم، بطور مثال شعار "اینبار استادیوم برای زنان" نیز مصداق آشکار تفکیک جنسیتی است و کمکی به مطالبه لغو تفکیک جنسیتی نمی کند و همچنین شعار "تحریم استادیوم ها توسط مردان" ، شعار مناسبی نیست چرا که حاکمیت با اینگونه روشها و شعارها، درب های استادیوم را به روی زنان باز نخواهد کرد. حاکمیت تنها در مقابل حرکت های جمعی و اعتراضی است که به عقب رانده خواهد شد. لذا تمام تلاش باید بر این محور باشد که پای مردان بیشتری را به یک مبارزه جمعی و هدفمند باز کنیم. و یک خواسته را همپای هم مطرح کنیم: "حضور در ورزشگاه حق همه ماست"
بدینوسیله انقلاب زنانه دست همگی شما فعالین و انسانهای آزادیخواه را به گرمی میفشارد و با صدای بلند اعلام میکند که ما نباید قدرت خود را دست کم بگیریم. آستین ها را بالا بزنیم، دست به اقدامات عملی بزنیم و افراد بیشتر را به این مبارزه دعوت کنیم تا بزودی شاهد حضور زنان در همه استادیوم های ورزشی و در همه شهرها باشیم.

انقلاب زنانه 
10 مهر 1396
دوم اکتبر 2017
................................
همراهان گرامی اگر تمایل به فعالیت حول این محور را دارید، برای تماس با انقلاب زنانه لحظه ای دریغ نکنید!
ارتباط با انقلاب زنانه 
یام خصوصی به صفحه فیسبوک انقلاب زنانه
facebook.com/womens.revolution1

پیامگیر انقلاب زنانه در تلگرام @sjktamas
کانال تلگرام انقلاب زنانه 
telegram.me/enghelabezananeh

دایرکت به اینستاگرام انقلاب زنانه 
instagram.com/women.revolution
توئیتر انقلاب زنانه
twitter.com/enghelabezanan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Add comment


Security code
Refresh

connect1