16December2017

سازمان جوانان کمونیست

Friday, 27 October 2017 18:52

مطالبه حق ورود زنان به استادیومها به شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسید، این نشان از پیشروی زنان دارد

Written by

مطالبه حق ورود زنان به استادیومها به شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسید، این نشان از پیشروی زنان دارد

شیرین شمس
تلاش مستمر زنان برای ورود به استادیوم های ورزشی، پایدار نگهداشتن گفتمان بر سر حق زنان از اماکن عمومی جامعه، و موج انتقادات کاربران شبکه های اجتماعی از محرومیت های زنان بخصوص بعد از بازی ایران و سوریه در استادیوم آزادی، باعث شده با توجه به نزديك بودن شهرآورد ميان پرسپوليس و استقلال که روز پنجشنبه ۴ آبان ۹۶ در استادیوم آزادی برگزار می شود، اين موضوع از طرف سازمانها و نهادهای دولتی و حکومتی و مراكز فرهنگي مختلف پيگيري شود. یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶ روزنامه اعتماد گزارش داد که "زهرا آيت‌اللهي" رييس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان و خانواده با اشاره به اينكه شوراي فرهنگي اجتماعي زنان و خانواده يكي از شوراهاي اقماري شوراي عالي انقلاب فرهنگي است، گفته است اين شورا به عنوان "نهادي فراقوه اي" براي حضور زنان در استادیوم های ورزشی تصميم‌گيري خواهد كرد. 
پرونده "مطالبه زنان برای ورود و حضور در ورزشگاهها" که روی میز شوراي عالي انقلاب فرهنگي، قرار گرفته است، نشان از پیشروی زنان در راه مبارزه برای دستیابی به مطالبات خود دارد. آنچه آشکار می نماید اینست که جنبش نوین رهایی زن در ایران متشکل از فعالین حقوق زنان و زنان و مردانی که حول این مطالبه فعال بوده اند، توانسته روی دستگاههای تصمیم گیری فشار بگذارد و این موضوع را به یکی از دستورات کار دستگاههای مذکور تبدیل کند.
دستگاههای دولتی و حکومتی ملزم به تامین امنیت زنان هستند
نکته دیگر که باید به آن توجه کرد اینست که تا به حال صحبت از این بود که از لحاظ امنیت، ورزشگاهها مکان مناسبی برای زنان نیستند، اما امروز صحبت از چگونگی تامین امنیت زنان در ورزشگاهها است و این خود نشان میدهند که فشار وارده از طرف زنان و جامعه مبنی بر اینکه دستگاههای دولتی و حکومتی ملزم به تامین امنیت زنان هستند، به موضوعی جدی تبدیل شده است و این می توان در صحبت های زهرا آیت اللهی دید که در همین رابطه حضور زنان را مشروط به تامين زيرساخت‌هاي لازم تلقی کرده و گفته است: "اگر بخواهيم شاهد حضور زنان در ورزشگاه‌ها باشيم حتما بايد زيرساخت‌هاي لازم مثل سالن‌هاي مناسب و وسايل حمل و نقل ايمن براي تسهيل رفت و آمد زنان وجود داشته باشد. براي مثال اگر در مسابقه‌اي تماشاگران هجوم بياورند و آسيبي به وسايل حمل و نقل وارد كنند بايد مطمئن باشيم كه به زنان آسيبي وارد نمي‌شود." 

نمی گذاریم بی حقوقی های زنان، امری عادی تلقی شود 

آنچه باید برجسته شود اینست که جنبش های اعتراضی جاری در ایران، توانسته اند به حاکمیت جمهوری اسلامی ثابت کنند که در مقابل بیحقوقی ها و ستم های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی سکوت نمی کنند و نمیگذارند محرومیت های تحمیل شده از سمت قانون های نوشته و نانوشته، به یک امر عادی در جامعه تبدیل شود. جنبش نوین رهایی زن هم، به عنوان یکی از جنبش های مهم و پیشرو اعتراضی در زمینه تحقق مطالبات زنان، که مدت هاست پای خود را در میدان مبارزه و چالش سیاسی حکومت جمهوری اسلامی گذاشته است، در این زمینه هم توانسته حاکمیت را به یک چالش جدی بکشاند و بر سر مطالبه برای لغو تفکیک جنسیتی، و لغو ممنوعیت و محدودیت زنان از اماکن عمومی جامعه دستگاههای حاکم را وادار به واکنش کند. یکی از این واکنش های نظر سنجی های مربوطه بوده است.

ايسپا؛ مركز افكار سنجي دانشجويان ايران، ٢١ شهريورماه امسال يك نظرسنجي در سطح سراسر انجام داده که طبق این نظرسنجي، ۶۱،۱ درصد مردم ايران موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند. در اين پژوهش که با حجم نمونه يك‌هزار و ٣١ نفر انجام گرفته، ۵۱،۶ درصد پاسخگويان مرد و ۴۸،۴ درصد زن بوده‌اند. همچنين ۳۷،۹ درصد پاسخگويان داراي تحصيلات دانشگاهي و ۶۲،۱ درصد داراي تحصيلات غيردانشگاهي بوده‌اند. با اینکه در غالب موارد، آماری که از طرف مراکز وابسته به حاکمیت جمهوری اسلامی قابل نیستند، اما با نگاهی بر این نظر سنجی میتوان هم فشار وارده از سمت جامعه بر حاکمیت را متوجه شد و هم با فرض آمار ۶۱،۱ درصد موافق ورود زنان به استادیوم ها، بر این واقعیت کوبید آن چه باعث محرومیت و محدودیت زنان است، ناشی از سیاست های طبقه حاکم است.

تلاش ما تا شکسته شدن سد ممنوعیت ورود زنان به استادیومها ادامه دارد
به گفته زهرا آيت‌اللهي، در جلسه‌اي كه هفته آينده در شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار خواهد شد اين موضوع به "مصوبه‌اي قطعي" خواهد رسيد. 
لذا همه تلاش ما باید بر این باشد که دستگاههای حاکم و مسول را وادار به پس دادن حقوق در گرو گرفته شده زنان کنیم. ما باید بتوانیم با خواست فوری "سهم برابر از اماکن عمومی جامعه"، سد ممنوعیت ورود زنان به استادیوم ها بشکنیم. 
ما همچنان بر ممنوعیت و محرومیت قانونی زنان از هر یک از اماکن عمومی جامعه که موجب گسترش بستر بیحقوقی، و تشدید محرومیت های دیگر می شود اعتراض میکنیم. 
تلاش ما مبنی بر اینکه استادیوم ها یکی از اماکن عمومی جامعه هستند که می بایست زنان از آن حق و سهم برابر داشته باشند، تا زمان تحقق این مطالبه پایانی نخواهد داشت.
شیرین شمس
دوم آبان ۹۶، ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷

Add comment


Security code
Refresh

connect1