21November2017

سازمان جوانان کمونیست

داوود

داوود

ناسیونالیسم و مذهب، دو پدیده ساخت بشر و در راستای استثمار توده ها و حفظ و گسترش قدرت طبقه حاکم پدید آمدند.

دو پدیده ارتجاعی و ضد انسانی که عامل ایجاد هزاران و میلیونها جنگ خونین و خانمان سوز، در 

تاریخ بشری هستند.

 

داوود غفاري

 

کانال تلگرام https://t.me/hoveiatensani/3614

پیامگیر تلگرام @sjktamas

 
 

در دو ماه گذشته حداقل هفت حمله خونین با قمه یا چاقو به روحانیون در نقاط مختلف کشور رسانه‌ای شده است. این حملات از یک ایستگاه مترو در قلب تهران تا خیابان‌های خلوت کرمانشاه و نیشابور پراکنده بوده‌ است.

همچنين رسانه ها، مرداد96 اظهاراتی را از مصباحی مقدم،عضو جامعه روحانیت مبارز منتشر کردند که در آن تاکید می‌کرد «در ایران آخوندکشی آغاز شده است»! این اظهارات البته تکذیب شد، با این حال در نامه تعدادی از روحانیون منتقد به ناصر مکارم شیرازی نیز این مساله مورد تاکید قرار گرفت که طلاب هنگام رفت و آمد در خیابان‌های شهر از ترس هتک حرمت ناچارند لباس روحانیت را از تن بیرون بیاورند.

 

به نظر شما علت چنين حملاتي چيست؟

و آيا اخوند كشي راه مناسبي براي مبارزه با دين و حكومت جمهوري اسلامي است؟ از راه هاي زير ميتوانيد نظرات خود وا به دست ما برسانيد.

 

پیامگیر تلگرام @sjktamas

 

کانال تلگرام https://t.me/hoveiatensani

 
 

اخيرا در پي انتشار خبري از هاروي واينستين، تهيه كننده سرشناس دنيا سينما، در مورد ازار جنسي و سواستفاده وي از بازيگران و مدل هاي زن، بحث سو استفاده جنسي بخصوص در مورد زنان را در محيط ها كار به بحث داغ روز تبديل شده است. نشريه اينديپندنت در همين رابطه، و در مقاله اي از قسيم رشيد، راه جلو گيري از تجاوز جنسي را توجه به اموزه هاي اسلام ميداند. در اين مقاله با استناد به پرونده تعرض جنسي هاروي واينستين،و با اشاره به ايه هايي از قران و همچنين ذكر مثال هايي از برخورد محمد ، پيامبر مسلمانان با زنان بي حجاب، نتيجه ميگيرد با الگو برداري از زندگي محمد و اموزه هاي قراني ميتوان با تعرض جنسي مقابله كرد. اين در حالي است كه در سرا تا سر اين مقاله كوچكترين اشاره به ايه هاي ضد زن قران، ازدواج محمد با كودكان و قوانين تبعيض اميز شريعت نمي شود.

اين موضع گيري از سر اسلام پناهي در شرايطي كه افكار عمومي بسيار نسبت به اتفاقات مربوط به پرونده واينستين، شخصيت نامدار دنيا هاليوود و سياست، و بحث تعرض جنسي در جامعه و محل كار، و همچنين جنايات جنبش اسلام سياسي در سطح خاور ميانه، اروپا، امريكا شمالي و ساير نقاط، حساس و ملتهب است، در نوع خودش بي نظير و بسيار مشمئز كننده است.

پس از خواندن اين مقاله نگاهي به نظرات كاربران هم انداختم تا ببينم واكنش مخاطبين چه بوده است. جاي تعجب ندارد كه كامنت هاي راسيستي و فحش و نا سزا به پناهجويان ، مخصوصا مرداني كه از خاورميانه به اروپا امده اند به وفور به چشم مي ايد. اين نشريه با اين موضع گيري ارتجاعي در واقع عرصه را براي جنگ بين راسيسم و اسلاميسم بيش از پيش فراهم كرده است. جنگ و جدالي كه قرباني نخست ان پناهجويان، و در گام بعد جريانات آوانگارد، انسان محور و ازادي خواه و در كل مدنيت جامعه اروپا مي باشد. چنين اقدامي به وضوح نشان ميدهد چقدر نقد اسلام، تاكيد بر سكولاريسم، و مبارزه با ديدگاه هاي مولتي كالچرليستي 

اهميت دارد.

 

میلاد رسایی منش.

26 مهر 1396

18 اکتبر 2017

https://t.me/hoveiatensani/3595

لينك خبر:

http://www.independent.co.uk/voices/harvey-weinstein-islam-sexual-assault-rape-womens-rights-a8001521.html

کانال تلگرام https://t.me/hoveiatensani

@sjktamas

 
 
Monday, 16 October 2017 19:48

علیه تفکیک جنسیتی!

تفکیک جنسیتی ابزاریست جهت سرکوب زنان بعنوان نیمی از افراد تشکیل دهنده جامعه و تحمیل باور کالا بودن زنان در نگاه مردان که در نهایت بدنبال ازبین بردن معیارهای اخلاقی و انسانی در جامعه است.

 

معضلاتی چون فقر ، بیکاری ، اعتیاد و فحشا و... تنها نتیجه رکود سیستم اقتصادی حاصل از مدیریت ناکارآمد در داخل کشور و اتلاف سرمایه های مردم بعلت دخالتها و سیاستهای غلط خارج کشور است و تلف کردن حداقل سرمایه های مانده در خزانه ملت بعد از اختلاس و رانت و حقوقهای نجومی در راستای طرحهای اینچنینی خود نیز نشان از بی اهمیتی به حقوق مردم می دهد.

 

در بحبوحه ای که جامعه ایران دهه هاست از عصر مردسالاری و سلطه استبداد و افراط گرایی گذر کرده و زنان بعنوان یکی از پیشروترین جنبشهای موجود مطالبات به حق و قانونی خود را بدست آورده و نهادینه کرده اند تأکید هرچند اندک بر حفظ و تحمیل طرحهای ارتجاعی همچون تفکیک جنسیتی و حجاب اجباری تشدید بیشتر بحران اجتماعی را بدنبال خواهد داشت.

 

تفکیک جنسیتی در نهاد دانشگاه که محل تولید علم و آگاهی و بازتولید کنشهای اعتراضی و اجتماعیست نتیجه عکس بدنبال داشته و محیط دانشگاه نشاط و فعالیتهای دانشجویی خود را مطالبه و دنبال کرده و خواهد کرد.

نه_به_تفکیک_جنسیتی

 

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamas

 
 

با شروع سال جدید تحصیلی انتظار می رود دانشگاه یاسوج به عنوان دانشگاه مادر استان پذیرایی و استقبال خوبی از دانشجویان بعمل آورد ولی اخبار این روزهای دانشگاه گویای چنین چیزی نیست.

در طی اخبار هفته اخیر شنیده شده قریب ۱۵۰نفر از دانشجویان غیره بومی دانشگاه یاسوج در رابطه با اسکان مشکل جدی دارند و بی توجهی و کم محلی مسئولین دانشگاه مواجه شده اند. در حالی وظیفه اولیه دانشگاه فراهم کردن خوابگاه برای دانشجویان است و مسولین دانشگاه به بهانه های واهی از زیر آن شانه خالی می کنند.

شنیده حاکی از این است که دانشجویان در روزهای اخیر در مکان های عمومی، مساجد ، پارک و …. اسکان دارند…نکته دیگر این است که بخش اعظمی از این دانشجویان حتی اتاق های خود را تعیین کرده بودند ولی مسولین دانشگاه اقدام به حذف ثبت نام خوابگاهی آنها کرده اند.

براساس اظهارات برخی از دانشجویان این دانشگاه از دیگر نکات بحران برانگیز این روزهای دانشگاه تخریب و ساخت ساز دانشکده کشاورزی است که با شروع سال تحصیلی هنوز اتمام نیافته و گویا برخی کلاس های درس تعطیل و طرح های آزمایشگاهی این دانشکده را با مشکل جدی مواجه کرده است.

طبق شنیده ها از دیگر نکات قابل بحث این است که دانشگاه یاسوج که بیشترین حجم دانشجویی غیر بومی و خوابگاهی را دارد با شروع سال تحصیلی هنوز هیج گونه سرویس حمل نقل تامین نکرده است و ظاهرا ریاست دانشگاه به دلایل اختلافات همیشگی با شهرداری قصد دارد از چنین قراردادی شانه خالی کند و این روزها دانشجویان دانشگاه دولتی که حق استفاده از سرویس و خوابگاه و سایر امکانات دولتی را دارند از آنها محروم می باشند.

برخی شنیدها هم حکایت از این دارد که مسئول صنفی دانشجویان دانشگاه یاسوج به دلیل حمایت از دانشجویان و اعتراض به مسئولان دانشگاه به کمیته انضباطی دانشگاه معرفی شده است.

https://www.instagram.com/p/BaM5KXMHsb1/

 

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamad

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

محدوديت خوابگاه ها براي زنان دانشجو تازگي ندارد و به امري بديهي و طبيعي تبديل شده است. به نوعي كه زنان در جامعه ي ما بايد تحت كنترل و مراقب باشند و انگار اين يك موضوع عادي است كه اراده و اختيار آنها بيش از پيش ناديده گرفته شود!

نظارت بر روي آنها روز به روز، نه تنها كمتر نمي شود كه هر چه بيشتر ساختار يافته نیز مي شود. نهاد دانشگاه در وظايفي نانوشته براي آنها نسخه هاي جديدي مي‌پيچد تا هر چه بيشتر زنان، تحت انقياد در بيايند. همين چند ماه پيش بود كه دختران خوابگاهي در دانشگاه چمران اهواز در اعتراض به نبود امكانات اوليه تجمع كردند و رو در روي نگهباناني ايستادند كه به خودشان اجازه مي دادند در را به روي آن ها قفل كنند. در شهرستان ها محدوديت خوابگاه ها هر چه بيشتر است و اخبارش فقط در موقع بحران به گوش ما مي رسد. هنوز از خبر فوت دانشجوي دختر دانشگاه علوم پزشكي شهركرد در اثر اهمال مسئولين اين دانشگاه چند روزي نگذشته و به راحتي مي توان حدس زد كه بر روي اين حادثه هم سرپوش گذاشته مي شود. در همين راستا در بعضي از خوابگاه هاي دخترانه ي كشور كاغذي به دست دانشجويان داده شده است به نام "رضايت والدين در خصوص ارتباطات دانشجو" تا آن را پر كنند و امضاي والدين خود را براي اقامت در خوابگاه به دست مسئولان برسانند. برگه اي كه در آن اختيار تماس و ارتباط با افرادي از پيش تعيين شده فقط به رسميت شناخته شده است.

به هر طرف كه نگاه مي كني، عده اي قصد دارند زنان را به تملك خويش در بياورند، مالكيت بر زن، بر بدنش و بر اراده ي انساني اش. ديگران به جاي او تصميم مي گيرند كه بايد با چه كسي در ارتباط باشد و براي زيست روزمره ي او هم تعهد گرفته مي شود. از ديگر سو محملي هم براي اعتراض وجود ندارد و در صورت هر واكنشي دانشجويان دختر متهم به بي بند و باري و برچسب هاي مختلف مي شوند و آری باید محمل را ایجاد کرد و منتظر نماند.

اين نا اميد كننده است كه به جاي اينكه به حقوق اوليه دانشجويان دختر مثل ساعت ورود و خروج آنها از خوابگاه توجهي نشان داده شود. هر چه بيشتر رفتارهاي تحقير آميز نسبت به ايشان ديده مي شود. به نظر مي رسد كه وزارت علوم و بهداشت در باره ي اين تبعيض هاي موجود نه تنها واكنشي نشان نمي دهند كه زنان را هر چه بيشتر محذوف مي كنند.

زهرا حسینی، فعال صنفی

نه به تبعیض جنسیتی

نه به مردسالاری

 

https://www.instagram.com/p/BaPf7MRnzT0/

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamad

براساس مطالعه‌ای که در سال 1395 در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است، بیش از 70 درصد دانشجویان مشهدی این دانشگاه در دورۀ روزانه-رایگان، دورۀ دبیرستان را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده‌اند و از کلاس‌های خصوصی و عمومی برای آمادگی کنکور بهره برده‌اند.

 

براساس مطالعه‌ای که در یک نمونۀ 6000 نفری از فارغ‌التحصیلان سال‌های اخیر دانشگاه‌های دولتی شهر تهران انجام شده است، حدود 65 درصد نمونه جزو سه دهک پردرآمد جامعه بوده‌اند که اکثر آنها دورۀ دبیرستان را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده‌اند. نرخ اشتغال آنها پس از فارغ‌التحصیلی حدود 4 برابر سایر فارغ‌التحصیلان بوده و به فرصت‌های شغلی پردرآمدتری دسترسی یافته‌اند.

 

به تعبیر مایکل والزر (فیلسوف آمریکایی)، فقدان نرده‌های نمادین دولتی موجب شده است تا افراد دارای ثروت بیشتر بر سایر مواهب اجتماعی نظیر آموزش و اشتغال «سلطه» یابند. 

 

به‌رغم این وضعیت، تمام سیاست‌های دولت از یکسو معطوف به کالایی‌کردن هرچه‌بیشتر آموزش عالی است تاجایی‌که امروزه تنها 16 درصد دانشجویان در دوره‌های روزانه-رایگان مشغول به تحصیل‌اند، و از سوی دیگر خصوصی‌سازی هرچه‌بیشتر آموزش عمومی را پیگیری می‌کند (در سالجاری تحصیلی اعلام شد حدود 17 درصد دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی ثبت‌نام کرده‌اند).

 

درحالی‌که مجموع بودجۀ آموزش (اعم از آموزش عمومی و آموزش عالی) حدود 10 درصد بودجۀ عمومی دولت را تشکیل می‌دهد، عربستان سعودی در سال 2016 حدود 23 درصد بودجۀ عمومی خود را به حوزۀ آموزش اختصاص داده است.

امید رضایی/فعال صنفی

 

https://www.instagram.com/p/BaQe3Kgn6p-/

 

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamas

دانشجویان دانشگاه هرمزگان درخوابگاه‌هایی اسکان داده شده‌اند که مراحل بازسازی و تعمیر ساختمان ها تکمیل نشده است! با وجود اینکه بیش از دو هفته از برنامه آغاز سال تحصیلی دانشگاهها می‌گذرد، دانشجویان دانشگاه هرمزگان در ساختمانهایی اسکان داده شده‌اند که از نظر ساختمانی تکمیل نشده است. این در حالی است که مسئولان دانشگاه موظف بودند کار ساخت و ساز و تعمیرات خوابگاه.ها و مراکز آموزشی را در سه ماهه تابستان، زمانی که دانشجویان در تعطیلات هستند، انجام بدهند.

 

https://www.instagram.com/p/BaTBNZLnjAI/

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamas

روز شنبه ۱۵ مهرماه دانشجویان بهیاری شیراز، مشهد، سنندج، خرم آباد، ارومیه، زنجان، همدان و ایلام و برخی شهرهای دیگر دست به تجمعات اعتراضی زدند و علیه وضعیت استخدامی خود اعتراض کردند.

دانشجویان میگویند وزارت بهداشت دو سال قبل با قول استخدام بعنوان بهیار از هر دانشجو ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شهریه گرفته اما بعدا زیر قول خود زده و نه تنها جذبی وجود ندارد بلکهشرح وظایفمان هم کمک بهیاری است. این دانشجویان که تعداد آنها ۱۰ هزار نفر میباشد متحدانه دست به تجمعات اعتراضی علیه وزارت بهداشت زدند و خواهان استخدام بعنوان بهیار و یا غرامت شدند.

نکته قابل توجه اعتراض متحد و سراسری آنها است که امکان حرکات متحد و قدرتمند به آنها میدهد. اعتراضات سراسری یک پیشروی بزرگ است که توسط معلمان و بازنشستگان، کارگران مخابرات و آتش نشانی، کارگران فشار قوی برق و بخشهای دیگری از کارگران مراکز مختلف شروع شده است و قدرت تازه ای به جنبش کارگری داده است. بر متن این اعتراضات زمینه شکل گیری تشکل های توده ای نیز فراهم شده است.

 

حزب کمونیست کارگری از اعتراضات دانشجویان بهیاری قاطعانه حمایت میکند و سایر دانشجویان را به حمایت از خواست بحق آنها فرامیخواند.

 

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۶ مهرماه، ۸ اکتبر ۲۰۱۷

پنج شنبه ۱۳ مهر به مناسبت روز معلم، هزاران نفر از معلمان شاغل و بازنشستگان لشگری، کشوری، تامین اجتماعی و وزارت بهداشت تجمعات پرشوری در شهرهای مختلف برپا کردند و بر تحقق خواستهای مهم و فوری خود پافشاری کردند. نقش زنان در این تجمعات بسیار چشمگیر بود.

تجمعات پرشور این روز به فراخوان شورای تشکل های صنفی و گروههای مختلف معلمان برگزار شد و بازنشستگان لشگری، کشوری، تامین اجتماعی و وزارت بهداشت نیز وسیعا در این تجمعات شرکت کردند. در این تجمعات حضور فعالین کارگری، بازنشستگان، دانشجویان و فعالین اجتماعی برجسته بود. در برخی شهرها از جمله اصفهان و شیراز تعدادی از خانواده های دانش آموزان نیز در تجمع شرکت داشتند. در تهران بیش از سه هزار نفر در تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کردند. تعداد کثیری نیز در اصفهان، شیراز، تبریز، یزد، مشهد، اهواز، کرمانشاه، زنجان، سنندج، بجنورد، بوشهر، قزوین، مریوان، سقز، ممسنی، شهر کرد، اردبیل، کوهدشت، اسلام آباد غرب، الیگودرز، دلفان، روشمگان و تعداد دیگری از شهرها نیز در مقابل مراکز آموزش و پرورش گرد آمدند و با شعارها و پلاکاردهای مختلف خواستهای بحق خود را فریاد زدند. همزمان در بند هفت زندان اوین نیز با حضور جمعی از زندانیان سیاسی مراسمی به مناسبت روز معلم برگزار شد.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد، بهشتی، عبدی، شهابی آزاد باید گردد، معلم زندانی آزاد باید گردد، تحصیل رایگان اعلام باید گردد، معلم میمیرد ذلت نمیپذیرد و تا حق خود نگیریم از پی نمی نشینیم، از جمله شعارهای شرکت کنندگان در این تجمعات بود. بر روی پلاکاردهای متعددی نیز که در دست تظاهرات کنندگان بود خواست های مختلف معلمان و بازنشستگان به چشم میخورد. معلمان زندانی را آزاد کنید، خط فقر ٤ میلیون حقوق ما یک میلیون، معلم کارگر دانشجوی زندانی آزاد باید گردد، جای معلم زندان نیست، تحصیل رایگان، زندگی میخواهیم وعده و بهانه به ما تحویل ندهید، معیشت، منزلت، حق مسلم ماست، و همینطور خواست یکسان سازی حقوق ها که در واقع خواست افزایش دستمزد بود توجه ها را به خود جلب میکرد. در تهران و برخی شهرها قطعنامه هایی در اعتراض به شرایط اسفبار آموزشی در ایران و با تاکید بر خواست های معلمان قرائت کردند. در الیگودرز در قطعنامه ای که توسط یکی از حاضرین قرائت گردید بر خواست تحصیل رایگان برای کلیه کودکان از جمله کودکان مهاجر تاکید شد.

لازم به توضیح است که از چند هفته قبل معلمان و بازنشستگان به استقبال ۱۳ مهر رفتند، تبلیغات وسیعی سازمان دادند و پوسترهای جالب و متعددی که خواست های آنها، اعتراض آنها و همبستگی بخش های مختلف مردم را بیان میکرد، منتشر کردند و فضایی از شور و اتحاد را در میان معلمان و بازنشستگان و بخش های دیگری از مردم ایجاد کردند. تجمعات سراسری 13 مهر بدنبال مبارزات قدرتمند کارگران هپکو و آذرآب و سایر اعتراضاتی که در شهرهای مختلف جریان دارد، گام دیگری مبارزات حق طلبانه مردم را علیه فقر و بیحقوقی، علیه امنیتی کردن اعتراضات و علیه آنچه جمهوری اسلامی به سر مردم آورده است جلو برد. جا دارد که صمیمانه دست کلیه حاضرین در تجمعات امروز و بویژه سازماندهندگان این حرکت بزرگ را بفشاریم.

در سالهای گذشته نیز معلمان به مناسبت روز جهانی معلم تجمعات اعتراضی برگزار کرده اند اما تظاهرات های بزرگ و سراسری امسال و همبستگی بخش های مختلف مردم با آنها در ۱۳ مهر امسال، این روز بعنوان یک روز مهم اعتراضی در تاریخ مبارزه مردم و تحکیم همبستگی میان بخش های مختلف مردم ثبت شد.

https://t.me/jk_org/4159

زنده باد همبستگی زنده باد اتحاد

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۳ مهر ۱۳۹۶، ۵ اکتبر ۲۰۱۷

کانال تلگرام: http://tiny.cc/275dny

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

Page 1 of 2

connect1