جمعه, سپتامبر 22, 2023
اصلیاطلاعیه هاسازمان جوانان کمونیست۲۵ شهریور؛ پاسخ کوبنده جامعه به اشغالگران اسلامی و نقطه شروع فصل...

۲۵ شهریور؛ پاسخ کوبنده جامعه به اشغالگران اسلامی و نقطه شروع فصل تازه اعتراضات

سالگرد قتل حکومتی مهسا/ژینا امینی و سالگرد شروع انقلاب زن زندگی آزادی با قدرت برگزار شد و ۲۵ شهریور به نقطه عطفی در مبارزات مردم ایران برای به زیر کشیدن جمهوری اسلامی بدل شد.

در این روز کسبه و بازاریان در استان‌‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و آذربایجان غربی در حداقل ۲۱ شهر (به همراه حومه و روستاهای اطراف) به فراخوان تشکل‌های داخل کشوری و احزاب اپوزیسیون دست به اعتصاب سراسری زدند. مردم و به طور اخص جوانان انقلابی در حداقل ۲۲ شهر اعتراضات ضدحکومتی سازمان دادند؛ راهپیمایی‌های اعتراضی در برخی شهرها شکل گرفت، در برخی دیگر تجمعات برگزار شد، خیابان‌ها توسط جوانان انقلابی بسته شد، شعاردهی شبانه و پخش آژیر انقلاب در محلات به شکل گسترده‌ای اشاعه یافت و در بعضی شهرها نبرد خیابانی میان معترضین و نیروهای سرکوبگر جریان داشت. به همه این موارد باید شعاردهی‌های شبانه شهروندان در حداقل ۶ شهر کشور در شامگاه ۲۴ شهریور را اضافه کرد که مردم این شهرها همگی به پیشواز فراخوان شنبه رفتند.

تمامی این اقدامات اعتراضی در داخل کشور پاسخ کوبنده‌ای به جمهوری اسلامی بود که با تمامی دستگاه‌های سرکوب و پروپاگاندای خود در تلاش بود که «پایان اعتراضات زن زندگی آزادی» را اعلام کند و اعتراضات سالگرد انقلاب، آب سردی بود بر پیکره ماشین جنایت حکومت و افسانه «پایان اعتراضات و کنترل اوضاع» که در بوق و کرنا می‌کرد. اعتراضات ۲۵ شهریور پاسخی بود به حکومتی وحشت‌زده که از هفته‌ها پیش از فراخوان سالگرد انقلاب، دست به بازداشت‌های گسترده و فله‌ای از تمامی بخش‌های فعال جامعه زده بود و خانواده‌های دادخواه، جوانان معترض، معلمان، دانشجویان، دانش‌آموزان، کارگران، هنرمندان و غیره را دستگیر می‌کرد؛ حکومتی که در کردستان و به طور مشخص در شهر سقز «حکومت نظامی» برقرار کرد، خانواده مهسا/ژینا را در خانه حبس کرد و با استقرار خودروهای زرهی و ادوات سنگین نظامی در آرامستان آیچی و سطح شهر تلاش کرد تا از هر گونه اعتراضی جلوگیری کند.

سوی دیگر ماجرای فراخوان سالگرد آغاز انقلاب اما در خارج از کشور اتفاق می‌افتاد که طی آن خیل عظیم جمعیت ایرانیان خارج کشور بار دیگر به خیابان‌ها آمدند تا صدای انقلاب مردم ایران را به گوش دنیا رسانند. صدها هزار نفر در دهها شهر دنیا با حضور خود در تظاهرات‌ها بار دیگر با صدایی رسا به جهان اعلام کردند که جمهوری اسلامی باید برود، مماشات دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی با این جنایتکاران باید خاتمه یابد، سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی کشورها قرار گیرد، سفارتخانه‌ها و مراکز این حکومت تعطیل شوند و به یک معنا جمهوری اسلامی، حکومت آپارتاید جنسیتی در سراسر جهان بایکوت شود. 

آنچه اعتراضات ایرانیان در داخل و خارج کشور در ۲۵ شهریور به خوبی تصویر کرد و پیامی که برای جمهوری اسلامی و کل جهان مخابره کرد، جز این نبود که مبارزات مردم ایران برای به پیروزی رساندن انقلاب زن زندگی آزادی و برقراری جامعه‌ای آزاد و برابر در ایران توقف‌ناپذیر است و هر درجه از تلاش حکومت از جمله «زندان، شکنجه، اعدام» نه تنها در برابر خشم و اعتراض مردم اثرگذار نیست، بلکه تنها موج سهمگین‌تر اعتراضات جامعه را در پی دارد. در عین حال، ۲۵ شهریور را می‌توان به عنوان نقطه شروع دور تازه‌ای از اعتراضات و اعتصابات سراسری در جامعه تعبیر کرد که به زودی مردم خیابان‌های ایران را با پرچم زن زندگی آزادی تسخیر خواهند کرد و حکومت اسلامی را با انقلابی عمیق و انسانی، سرنگون خواهند کرد.

زن زندگی آزادی
گرامی باد یاد مهسا/ژینا امینی و همه جانباختگان انقلاب

سازمان جوانان کمونیست
۲۷ شهریور ۱۴۰۲
۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳  

مقالات ذات صلة

محبوبترین

آخرین نظرات