دوشنبه, دسامبر 4, 2023
اصلیجنبشهادانشجوییگزارش روزنامه گارین از تعلیق و محرومیت از تحصیل دانشجویان زن به...

گزارش روزنامه گارین از تعلیق و محرومیت از تحصیل دانشجویان زن به دلیل عدم رعایت حجاب

روزنامه گاردین در گزارشی که روز دوشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۲ منتشر شد درباره محرومیت دانشجویان ایران از تحصیل در دانشگاه‌ها به دلیل امتناع از رعایت حجاب اجباری، اعلام کرد که دست‌کم ۶۰ دانشجوی زن در ایران به همین دلیل از تحصیل محروم شده‌اند.

گاردین با ۹ دانشجوی تعلیق شده صحبت کرده که نگران سرنوشت تحصیلی خود، پس از تعلیق و محرومیت از دانشگاه به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری‌اند.

این روزنامه بریتانیایی به نقل از منابعی که درخصوص تحولات دانشگاه فعال هستند، نوشت حداقل ۴۰ دانشجوی زن به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری «به طور مشروط» از کلاس‌های درس محروم شده‌اند. در بخشی از گزارش هم اشاره شده دست‌کم ۶۴ دانشجو تعلیق و سه دانشجوی دیگر به دلیل عدم رعایت حجاب اخراج شده‌اند.

گاردین به نقل از دانشجویان همچنین نوشت که تیم‌های حراست دانشگاه با خشونت به خوابگاه‌ها یورش برده و دانشجویان را به دلیل به اشتراک گذاشتن پست‌های شبکه‌های اجتماعی در حمایت از معترضان و محکومان به اعدام، بیرون می‌کنند.

گاردین نوشت که همچنین به دانشجوان اخطار داده شده که نمرات درسی آنها صفر می‌شود.

یکی دیگر از دانشجویان گفت که محاکمه‌هایی مانند دادگاه در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و زنان بر اساس اتهاماتی که به آنها نسبت می‌دهند، از تحصیل تعلیق می‌شوند.

این دانشجو با این حال، گفت: «کسانی هستند که چشم خود را از دست داده‌اند. کسانی هستند که به قتل رسیده‌اند. در مقایسه با آنچه آنها برای آزادی ایران متحمل شده‌اند، تعلیق من از تحصیل چیزی نیست.»

مقالات مرتبط

محبوبترین

آخرین نظرات