سه‌شنبه, نوامبر 28, 2023
اصلیجنبشهاجنبش خلاصی فرهنگی جواناناز کار انداختن دوربین‌های مداربسته در حین اعتراضات خیابانی

از کار انداختن دوربین‌های مداربسته در حین اعتراضات خیابانی

تمام دوربین‌های ادارات، مراکز دولتی، راهنمایی و رانندگی، دوربین بانک‌ها ‌‌و‌ مغازه ها را که در مسیر اعتراضات انقلابی هستند و عملا به عنوان چشم حکومت انجام وظیفه میکنند، باید از کار انداخت. این مساله نه تنها امکان شناسایی معترضین را کاهش می‌دهد بلکه شرایطی امن به وجود می‌اورد که جوانان انقلابی پیشروی میدانی بیشتری داشته باشند.

در جریان اعتراضات سال گذشته این تاکتیک مبارزاتی به دفعات در شهرهای مختلف پیاده شد که از نمونه‌های موفق آن در شهر سقز است که در ۲۸ شهریور ۱۴۰۱، مردم توانستند با از کار انداختن دوربین‌ها و همزمان ایجاد موانع در خیابان، عبور و حضور نیروهای سرکوب را مختل کنند.

برای از کار انداختن دوربین‌های مداربسته بنا به شرایط محلی روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه تلاش می کنیم برخی از ساده‌ترین روش‌ها برای انجام این کار را به نمایش بگذاریم.

۱. استفاده از لیزر:
استفاده از لیزر یکی از روشهای متداول برای از کار انداختن دوربین مداربسته است. برای انجام آن فقط کافی است به کمک یک لیزر نوری قوی را برای چند دقیقه به چشم دوربین مداربسته بتابید. به این ترتیب، سنسور دوربین آسیب می بیند. لیزر آسیب دیده قابل تعمیر نیست.

۲. از لامپ های LED قوی استفاده کنید:
این روش مشابه روش استفاده از لیزر است. برای انجام آن باید یک منبع نور LED قوی را بر روی چشمی دستگاه امنیتی بیندازید. به این ترتیب، دوربین به طور خودکار خاموش می شود یا ممکن است خراب شود. چراغ قوه های LED تاکتیکی (دیود ساطع کننده نور) برای غیرفعال کردن سیستم امنیتی گزینه مناسبی هستند.

روش دوم در مقایسه با استفاده از لیزر کمی سخت‌تر است و نیاز به تمرکز بیشتری دارد. در این روش باید نور LED برای چند دقیقه کاملا چشمی دوربین را بپوشاند تا سنسور از کار بیفتد. توجه داشته باشید که استفاده از منبع نور LED در شب و به هنگام تاریکی هوا که هیچ منبع نور دیگری در محیط وجود ندارد، کاربرد دارد. هر چه منبع نور LED قوی‌تر باشد، نتیجه کار بهتر خواهد بود.

۳. از اسپری رنگ استفاده کنید
یکی از روش های موثر برای از کار انداختن دوربین مداربسته، استفاده از اسپری رنگ بر روی دستگاه است. در این روش شما باید به دوربین نزدیک شوید. بنابراین، ریسک این روش بیشتر است. شما می توانید به جای اسپری رنگ از مواد غذایی مانند مربا، کره و … استفاده کنید.

۴. استفاده از چسب
روش های متعدد زیادی برای پوشاندن لنز دستگاه امنیتی و غیرفعال کردن سیستم نظارت تصویری وجود دارد. استفاده از نوار چسب یکی از این روشها است. شما می توانید از هر نوع نوار چسبی (نوار چسب معمولی، نوار چسب صنعتی، نوار چسب عایق و غیره) برای از کار انداختن دوربین مداربسته استفاده کنید. فقط از شفاف نبودن نوار چسب مطمئن شوید. با نصب نوار چسب های رنگی یا سیاه تصاویر و ویدئوهای دوربین مداربسته به صورت یک صفحه سیاه ضبط خواهند شد.

مقالات مرتبط

محبوبترین

آخرین نظرات