پنج‌شنبه, دسامبر 7, 2023
اصلیاطلاعیه هااطلاعیه رنگین کمانیهادر پراید ۲۰۲۳، ایرانیان پرچم انقلاب زن زندگی آزادی و دفاع از...

در پراید ۲۰۲۳، ایرانیان پرچم انقلاب زن زندگی آزادی و دفاع از حقوق رنگین‌کمانی‌ها در ایران را برافراشتند!

فستیوال‌های پراید سال ۲۰۲۳ به پایان رسید. رنگین‌کمانی ایرانی و حامیان آنها در کشورهای مختلف به ویژه در کانادا، آلمان، انگلیس، فرانسه، آمریکا و سوئد در مراسم‌های پراید شهر خود، حضوری فعال و پرشور داشتند و از حقوق رنگین‌کمانیها در ایران و همچنین مبارزات جامعه ایران در جریان انقلاب زن زندگی آزادی حمایت کردند.

در سالی که گذشت، افراد رنگین‌کمانی در ایران با حضور فعال و پیشرو خود در انقلاب زن زندگی آزادی و مبارزات خیابانی، توانستند چهره فضای سیاسی و مبارزاتی جامعه ایران را بسیار تغییر دهند. حضور پرشمار آنها با پرچم رنگین‌کمانی در خیابان‌های شهرهای ایران، برگ جدیدی از تاریخ جنبش دفاع از حقوق رنگین‌کمانی‌ها در ایران را ورق زد که نشان از پیشروی و نگاه جدید فعالین این جنبش است و بالطبع فضای سیاسی و فکری جامعه پس از انقلاب زن زندگی آزادی را تحت تاثیر خود قرار داد.

حضور پرشور و فعال ایرانیان حامی جنبش رنگین‌کمانی در فستیوال‌های پراید استکهلم و کلن همراه با ایرانیان رنگینکمانی، نشان از تعهد و همدلی انسانی و سیاسی آنان داشت که این رابطه متقابل در پراید ونکوور، تورنتو، لندن، آمستردام، برلین، واشینگتن و پاریس و حمایت فعالین رنگین‌کمانی از مبارزات جامعه ایران و انقلاب خود را نشان داد. در یک کلام میتوان گفت که پرایدهای ۲۰۲۳ که ایرانیان در آن شرکت داشتند با فریاد آزادی‌خواهی و برابری‌طلبی و مبارزه برای سرنگونی جمهوری اسلامی برگزار شد.

افزایش حضور افراد رنگین‌کمانی و ایرانیان حامی آنها در فستیوال‌های پراید امسال، نشانگر روحیه شجاعت، مبارزه و حق طلبی است که از حق افراد همجنسگرا، دوجنسگرا، ترنس و کوییر در ایران برای عشق ورزیدن، تحصیل، کار، رابطه جنسی و یک زندگی محترمانه و عزتمند دفاع می‌کند و خواهان لغو هرگونه تبعیض، ستم، نفرت و پیش‌داوری علیه افراد رنگین‌کمانی در ایران است.

نظام هموفوب و کوییرستیز جمهوری اسلامی مانعی در راه دستیابی رنگین‌کمانی‌ها، زنان، جوانان و کلیت جامعه ایران برای دستیابی به حقوق انسانی و برابر خود است که با مبارزه سیاسی و اجتماعی باید آن را از سر راه برداشت تا بتوانیم در خیابان‌های ایران، فستیوال‌ها و جشن‌های پراید را برگزار کنیم. امری که با مبارزه مداوم، جمعی و متشکل افراد رنگین‌کمانی و فعالین جنبش آن با جنبش زنان، کارگری و دانشجویی در کلیت جنبش سرنگونی محقق می‌شود. با هم می‌توانیم و باید که این خواسته را محقق کنیم و روزی در خیابان‌های ایران، فستیوال‌های غرور و افتخار رنگین‌کمانی‌ها را جشن می‌گیریم.

به امید برگزاری فستیوال ۲۰۲۴ در ایران
زنده باد زن زندگی آزادی
زنده باد ترنس کوییر رهایی

تشکل رنگین‌کمانان ایرانی
۲ شهریور ۱۴۰۲
۲۴ اوت ۲۰۲۳

مقالات مرتبط

محبوبترین

آخرین نظرات