سه‌شنبه, نوامبر 28, 2023
اصلیجنبشهارنگین کمانیهابرافراشتن پرچم انقلاب زن زندگی آزادی و دفاع از رنگین‌کمانی‌های ایرانی در...

برافراشتن پرچم انقلاب زن زندگی آزادی و دفاع از رنگین‌کمانی‌های ایرانی در فستیوال پراید استکهلم

هفته نخست ماه اوت (در نیمه مرداد ماه)، شهر استکهلم سوئد بار دیگر میزبان یکی از بزرگترین فستیوال‌های پراید در سراسر اروپا بود. مطابق هر سال، از ۳۱ ژوئیه تا ۵ اوت که در تقویم این کشور به عنوان «هفته پراید» گرامی داشته می‌شود، برنامه‌های متنوعی در این شهر سازماندهی شد که آخرین آن رژه افتخار رنگین‌کمانی‌ها بود که در مسیری ۴.۵ کیلومتری و با بیش از نیم میلیون بازدیدکننده در مرکز شهر استکهلم برگزار شد. هفته پراید استکهلم بزرگترین فستیوال کشور سوئد و شمال اروپا است که در عین حال همه ساله عرض اندام قدرتمند نیروهای مترقی و پیشرو جامعه برای حفاظت از حقوق رنگین‌کمانی‌ها و رفع هرگونه تبعیض علیه آنها است.

در چنین ایونت مهم اجتماعی-سیاسی، سازمان جوانان کمونیست هم در سیزدهمین سال پیاپی، دست‌اندرکار و فراخوان‌دهنده فعالیت‌های متنوعی بود تا نه فقط صدای رنگین‌کمانی‌ها در ایران و افغانستان را منعکس کند، بلکه پرچم انقلاب زن زندگی آزادی را در فستیوال پراید استکهلم برافراشته کند. از این روی، با توجه به روند انقلاب جاری در ایران، مجموعه فعالیت‌های امسال با محوریت انقلاب زن زندگی آزادی بود که افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو هم نقش مهمی در پیشبرد آن داشته‌اند.

در این راستا، در روزهای ۲ الی ۴ اوت (۱۱ الی ۱۳ مرداد)، اعضا و فعالین سازمان جوانان کمونیست تدارک‌دهنده «میز اطلاع‌رسانی انقلاب زن زندگی آزادی» در محل برگزاری فستیوال در پارک پراید استکهلم بودند که روزانه ده‌ها هزار نفر در آن شرکت می‌کردند. در این برنامه سه روزه، اقدامات مختلفی به مراجعه‌کنندگان عرضه می‌شد که برخی از آنان عبارت است از:
الف: ارائه کیفرخواست رنگین‌کمانی‌های ایرانی علیه جمهوری اسلامی به مخاطبین و جلب حمایت از آنها از طریق امضای دیجیتالی کیفرخواست.
ب: ارائه بیانیه انقلاب زن زندگی آزادی به مراجعه‌کنندگان، آشناسازی آنان با محتوای پیشرو انقلاب و نیز طرح خواسته‌های مردم ایران از جامعه بین‌الملل (مواردی از جمله بایکوت جمهوری اسلامی و قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی)
پ: مصاحبه تلویزیونی با شرکت‌کنندگان ایرانی و غیرایرانی فستیوال پراید در خصوص همبستگی با رنگین‌کمانیها و مردم ایران

سپس در روز شنبه ۵ اوت (۱۴ مرداد)، سازمان جوانان کمونیست فراخوان‌دهنده برنامه‌ای در رژه افتخار استکهلم در حمایت از انقلاب زن زندگی آزادی و رنگین‌کمانی‌ها در ایران بود. در این برنامه راهپیمایی سه ساعته، به جز اعضا و فعالین سازمان جوانان کمونیست و حزب کمونیست کارگری، ایرانیان دیگری نیز از استکهلم یا حتی دیگر شهرها و نیز نهادهای مترقی همچون کمیته بین المللی علیه اعدام نیز همراه ما حضور داشتند. صف امسال سازمان جوانان کمونیست در رژه افتخار مملو بود از بنرها، پلاکاردها و پوسترهایی از جانباختگان انقلاب زن زندگی آزادی و مطالبات مردم ایران که به صف حال و هوایی تماما انقلابی بخشیده بود. نکته مهم دیگر اینکه در تمامی طول مسیر راهپیمایی، تک تک موزیک‌هایی که پخش شدند از ترانه‌های انقلاب زن زندگی آزادی بود که در ده ماه اخیر پیوند دهنده قلب ایرانیان به یکدیگر در سراسر دنیا بوده است. این فضای انقلابی که در صف امسال موج می‌زد، مورد استقبال و توجه بسیاری از بازدید‌کنندگان قرار گرفت.

به این ترتیب فستیوال پراید امسال استکهلم برای سازمان جوانان کمونیست با پرچم انقلاب زن زندگی آزادی و به یاد جانباختگان انقلاب خاتمه یافت، اما مبارزه ما برای سرنگونی جمهوری اسلامی و به پیروزی رساندن انقلاب ژن ژیان ئازادی همچنان با قدرت ادامه دارد. در پایان سازمان جوانان کمونیست، از تمامی کسانی که در فستیوال پراید امسال همراه ما بودند و تحقق این فعالیت‌ها را امکانپذیر نمودند، عمیقا قدردانی می‌کند.

سازمان جوانان کمونیست
۱۹ مرداد ۱۴۰۲
۱۰ اوت ۲۰۲۳

مقالات مرتبط

محبوبترین

آخرین نظرات